Ми розповідали в соцмережах Ехо Червонограда про консультацію 17 березня, під час якої обговорювали, як покращити привабливість міста і якість життя в громаді. Зустріч проходила в рамках проекту «Підтримка структурних змін у вугільних регіонах України». Ми обіцяли розповісти про проекти, які вже презентували для подальшої реалізації. Розпочнем в порядку презентування.
І першим проектом був «Сквер Героїв»
Микола Мисак під час презентації розповів, що предметно розробкою цього проекту почали займатися десь з кінця 2020 року.
Тривалий час тут знаходився радянський меморіальний комплекс, де був пам’ятник воїну-визволителю, вічний вогонь. Зараз ми від тої символіки позбавляємося, і коли перші кроки здійснювалися, перед нами постало проблема все-таки впорядковувати ту територію. В кінці 2020 – на початку 2021 року ми вже навіть прийшли до невеличкого робочого проекту, кошторисної документації.
У нас уже починає розвиватися байдарковий туризм, тут буде розташована байдаркова станція. Зараз ми бачимо більш чіткіше, що маємо перспективу розміщення в нашому місті військового ліцею. Тому ми патріотичну тематику зараз пропонуємо вплести в цей проект – передбачається також влаштування флагштоку.
Коли проводилося соціальне опитування в місті, дуже багато мешканців Червонограда говорить, що, маючи такий ресурс, як річка, треба мати впорядковану прибережну територію.
Цілі проекту – це:
- проведення робіт з реконструкції скверу, який створить нове парково-ландшафтне середовище в системі благоустрою комфортного міста;
- благоустрій території, яка межує з лікарняним містечком з однієї сторони та майбутнім військовим ліцеєм – з іншої сторони, набережної зони річки Західний Буг та формує паркове відпочинкове середовище міста;
- створення та забезпечення комфортного туристичного просвітницького середовища територіальної громади.
Благоустрій скверу, розповів Микола Мисак, має забезпечувати задоволення потреб мешканців різних верств населення та комфортне інклюзивне середовище. З деталей, про які розповів заступник – це встановлення конструкції з прапором України, сучасного енергоефективного паркового освітлення.
І ось власне деталей для проекту вартістю 18 мільйонів гривень якось дуже мало.
Сам флагшток та освітлення не роблять сквер аж надто важливим для туристичної сфери чи інклюзивним для маломобільного населення. Взагалі не дуже зрозуміло, що такого буде у цьому місці, щоб, до прикладу, авторка тексту прийшла сюди з Добрячинського масиву, а тим більше, щоб заманило туристів з інших міст.
Тим більше, що через два дні після презентації проекту в міській бібліотеці відбулись обговорення подальшої долі залишків меморіалу.
Як виявилось, досі невідомо, чи будуть зносити елементи, які не зачепили при демонтажі пам‘ятника солдату. А це все, за логікою, мало б впливати на кошторис робіт. У телефонній розмові з журналістами Ехо Червонограда заступник міського голови Микола Мисак підтвердив – наразі детальна концепція скверу Героїв тільки розробляється.
Те, що сквер в жахливому стані – безумовно. Журналісти Ехо були тут 21 березня і на власні очі бачили понищені лавки, помальовані плити меморіалу чи забиті бляхою надписи на сходах.
Проте навряд просто заміна лавок вартуватиме 18 мільйонів. Та й тільки заміна лавок – це облаштування простору для того ж контингенту, який тут збирався раніше.
Словом, будемо чекати більш детального опису культурного, туристичного, рекреаційного продукту, який, судячи з тематики заходу, де цей продукт презентували, має покращити комфорт і якість життя в місті.