Старлінки на всі гроші (ОНОВЛЕНО)

Що не так із модемами, які закупила Червоноградська міська рада чи то для шкіл, чи то для пунктів обігріву?


🗜Стежимо!
Публікація, у якій ми досліджуємо процеси, явища та намагаємось вплинути на позитивні зміни у нашій громаді. Публікація доповнюється.

Як вступ нагадаємо, що ж за історія з червоноградськими Старлінками. У листопаді під час сесії Червоноградської міської ради розглядали і підтримали питання закупівлі Старлінків. А вже наприкінці листопада виконком закупив партію модемів у харківської фірми “Індіра”. Пізніше виконком ще раз повернувся за обладнанням до цього ж харківського ТОВ. Ще одну партію Старлінків придбав відділ освіти Червоноградської міської ради – вже в іншого харківського підприємства.

Друзі! Наші матеріали створюються завдяки читацькій підтримці. Ви — наша сила робити Червоноград кращим. Зробіть нас ще сильнішими — щоб стати спільнотою Ехо Червонограда, НАТИСНІТЬ ТУТ

2 лютого під час сесії Червоноградської міської ради депутати проголосували передачу 18 Старлінків, які, за документами, призначались для “проведення невідкладних заходів з цивільного захисту населення, виконання доручення Львівської обласної військової адміністрації щодо забезпечення пунктів обігріву альтернативними джерелами… зв’язку”.

9 з них передали різним військовим частинам (в тому числі 2 – 63-му батальйону 103 бригади Сил ТРО) та один – військовому ліцею.

Отож, наразі, відповідно до рішення сесії, 8 Старлінків передали до різних комунальних установ. А згідно із протоколами, оприлюдненими на Прозоро, модеми мали передавати в пункти обігріву.

Робимо висновок – в громаді буде 8 пунтків обігріву, які, на «виконання доручення Львівської ОВА», забезпечили Старлінками вартістю 53 тисячі гривень кожний?

Якщо так, то це:

▪️Народний дім м. Соснівка
▪️Соснівська міська лікарня
▪️Спорткомплекс “Шахтар”
▪️КП “Червонограджитлокомунсервіс”
▪️КП “Червоноградводоканал”
▪️КП “Червоноградтеплокомуненерго”
▪️КП “Комунальник”
▪️КЗ “Будинок воїна”

Дуже дивно, що мешканців старої частини міста забезпечили аж двома пунктами обігріву у Водоканалі та Червонограджитлокомунсервісі в одному і тому ж будинку. Якщо ви хоча б раз приходили в вузенькі коридори і тісні кабінети цих комунальних підприємств, ви знаєте – для пунктів обігріву там явно місця малувато. Як і в Будинку воїна, особливо, зважаючи на густонаселений район довкола

Також наразі незрозуміло, чому рада вирішила, що людям буде зручно в повний блекаут іти майже за місто в приміщення Червоноградтеплокомуненерго, аби зв’язатися з рідними. Те ж питання і щодо приміщення Комунальника.

Чи все ж за 53 тисячі гривень за прямою угодою купувались Старлінки не для пунктів обігріву і в протокол закупівлі внесли неправдиві дані, а сама закупівля дорогих забавок для комунальних підприємств не мала здійснюватись за прямими договорами?

1 лютого міський голова Червонограда Андрій Залівський та депутат Червоноградської міської ради Віталій Гаманюк передали чотири Старлінки військовим. Два отримав 132 окремий батальйон ДШВ, ще два – бійці 77 бригади.

Андрій Залівський, мабуть, дуже сподівався, що фото з нашими захисниками подарує йому індульгенцію в очах людей, які вже котрий тиждень в шоці від ціни цих модемів – 53 тисячі гривень за кожний.

До слова, 2 лютого, під час сесії, судячи з порядку денного і проекту рішення, ще один Старлінк вартістю 53 000 грн передадуть безоплатно з балансу виконавчого комітету Червоноградської міської ради на баланс військової частини Т0910.

Якщо питання передачі модему цій частині піднімається на сесії, то ми наразі не знаємо, на підставі яких документів відбувалась передача пристроїв, яку показали 1 лютого. Можливо, їх включать як правку до рішення сесії під час голосування.

Це дуже необачна спроба відбілити сумнівну закупівлю Старлінків за рахунок відваги і мужності наших військових, які щодня ризикують своїм життям за нас із вами.

Правда, ця спроба відбілитись зробила закупівлю ще сумнівнішою.

Старлінки закуповували у листопаді через, цитуємо протокол, “наявність нагальної потреби для проведення невідкладних заходів з цивільного захисту населення, виконання доручення Львівської обласної військової адміністрації щодо забезпечення пунктів обігріву альтернативними джерелами… зв’язку“.

Саме тому, пояснили тоді у виконкомі, була необхідність прямого договору, а не тендеру. Тендеру, який дозволив би знайти фірму, яка б постачала Старлінки за значно нижчою ціною. Нагадаємо, модемів вартістю 52 та 53 тисячі гривень з міського бюджету закупили аж 44. Пізніше і міський голова у коментарі наголосив – за дорученням Кабміну готуються розгорнути велику кількість пунктів незламності. Саме для цього закуповували Старлінки.

Але листопадова нагальність і невідкладні заходи чомусь спокійно лежали десь, припадаючи пилом, аж поки представники влади не вирішили зробити чергові фото у лютому наступного року. Чому ж їх не передали нагально і невідкладно? Адже кінцевий строк поставки, вказаний в тендері – 31 грудня 2022 року.

Якщо ж їх закуповували для військових, чому в протоколі йдеться про укриття? І знову ж таки, чому військовій частині Т0910 невідкладно не передали Старлінк не під час сесії 2 лютого, а 18 січня одночасно із передачею антидронової рушниці?

Отож, історія повертається дуже цікавим чином. Або ті, хто був причетний до закупівлі, використовують імідж ЗСУ для того, щоб загасити скандал, пов’язаний із закупівлею модемів, або, знаючи наперед, що Старлінки призначені для військових, вказали неправдиву інформацію в протоколі, знехтували тендерними процедурами і придбали модеми за надвисокою ціною.

Нагадаємо, 13 січня нам стало відомо, що Червоноградська міська рада заключила договір з ТОВ “ІНДІРА” на придбання Старлінків для облаштування пунктів обігріву. Пояснили прямий договір особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі” на період дії правового режиму воєнного стану в Україні. В самому ж протоколі йдеться про те, що закупівля здійснюється для проведення заходів із цивільного захисту – забезпечення пунктів обігріву альтернативними джерелами зв’язку.

Пізніше ми з’ясували, що Старлінки, які ми знайшли у закупівлях Червоноградської міської ради, – це не всі Старлінки. Існує також закупівля відділу освіти Червоноградської міської ради на 742 000 тисячі за 14 старлінків. Договір підписаний з ПП “Укрдидактика”. Це підприємство, як і ТОВ “ІНДІРА”, з Харкова.

14 старлінків для загальноосвітніх закладів Червонограда та Соснівки придбав відділ освіти за кошти міського бюджету. Вартість одного комплекту – 52 000 гривень,

повідомили у Червоноградській міській раді.

Закономірно, що люди прийшли в коментарі запитати – а звідки така ціна? Можливо, вона передбачає абонплату?

Проте речниця ради Наталія Глаговська відписала:
1. Абонплата не входить в ціну 52000.
2. Старлінки підключатимуть у випадку тривалого блекауту
3. Абонплату за користування сплачуватиме відділ освіти

Як повідомив заступник начальника відділу освіти Іван Кардинал, це обладнання використовуватиметься у випадку блекауту і дасть можливість навчальним закладам користуватися інтернетом в разі тривалої відсутності електропостачання,

цитують посадовця на сторінці міськради.

Якщо для школи. Припустимо, настав блекаут і навчання продовжується. Якщо воно буде проводитись дистанційно, то вчитель, звісно, може зі школи зайти на онлайн-урок. Але як це будуть робити діти вдома?

Якщо навчання офлайн, то вчитель фізично стоїть перед дітьми і проводить урок. Для чого їм інтернет?

Якщо це для зв’язку з дітьми, які перебувають на навчанні, то знову ж – звідки в батьків буде зв’язок?

Якщо ж Старлінк все ж для пунктів обігріву – чи не більш критично виділити гроші на осушення приміщень та заміну мереж, які в укриттях шкіл в аварійному стані? На момент початку роботи над цим матеріалом учні школи імені родини Луговських почали навчатись дистанційно, бо… укриття в школі затопило. Зате там буде Старлінк.

І, до слова, на онлайн-уроки діти далеко не завжди мають змогу зайти. Бо немає світла вдома. І навіть якщо б в школі запустили генератор і підключили усі 14 Старлінків разом, діти до уроку під’єднатись все одно би не змогли.

Отож, звідки така ціна?

Договір Червоноградська міська рада підписувала з ТОВ “ІНДІРА”. Це харківська фірма. До прикладу, договір підписаний 21 грудня на закупівлю десяти 3G модемів Starlink Internet Satellite Dish Kit V2 за 530 000 грн.

старлінк

І це одна з улюблених фірм міської ради. В неї закуповували генератори, квадрокоптери, тепловізори.

старлінк

Ось це карта з Clarity Project, де заключала контракти ТОВ “ІНДІРА”. Найбільше – Львівщина на 5,8 мільйони. 5 678 000 із них – з Червоноградською міською радою.

старлінк

В протоколі договору за 21 грудня написано, що при закупівлі керуються рішенням сесії Червоноградської міської ради від 17 листопада 2022 року №1515. В цьому рішенні спрямовують на мережеве обладнання Starlink 20 штук (0218775 «Інші заходи за рахунок коштів резервного фонду місцевого бюджету») 2 000 000 гривень.

Зауважимо, що за цю ж суму, 13 січня, виконавчий комітет Сумської міської ради закупив 60 комплектів Старлінк.

А от у Дніпрі 11 січня підписали договір на Супутниковий модем Starlink Internet Satellite Dish Kit V2 з Ethernet адаптером за 27998 грн. При цьому оголошена ціна була 43 898,67 грн, проте її знизили в процесі торгів.

Але ж в Червонограді ситуація критичніша, ніж у Дніпрі, ми не можемо чекати, щоб відбувся тендер?

Сумська область, місто Ромни. Через два дні після Червоноградської міськради там закуповують без торгів супутниковий термінал з модемом Старлінк 2 за 39850 грн.

29 грудня “Вінницяоблводоканал” внаслідок проведених торгів купує два 3G модеми Starlink Internet Satellite Dish Kit V2 за 77999 грн.

17 січня Червоноградська міська рада спромоглась видати щось подібне на роз’яснення про закупівлю Старлінків. Давайте разом проаналізуємо, що вони говорили.

Ось відеопояснення заступника міського голови Миколи Мисака та самого міського голови Андрія Залівського:

На ранковій нараді заступник міського голови Микола Мисак прокоментував закупівлю старлінків, яку провів виконавчий комітет міської ради.

Опубліковано Червоноградська міська рада Понеділок, 16 січня 2023 р.

Отож, “ми свою закупівлю проводили у листопаді”, а журналісти наче б то показали тільки найнижчі ціни і без ПДВ. Йдемо знову на сайти Прозоро, Спендінгс, Кларіті.

Так, дійсно, 28 листопада міська рада оприлюднила прямий договір на 20 Старлінків за ціною 1 060 000 гривень з ТзОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ “ІНДІРА”. І міській раді так сподобалось купувати Старлінки дорого, що вони не вигадали нічого кращого, ніж закупити за такою ж ціною модеми наприкінці грудня. Тоді, коли інші міста купували за значно нижчою ціною.

Наприклад, закупівлю Старлінків для відділу освіти оголосили 5 грудня 2022 року, а договір укладений 22 грудня.

Закупівля 10 Старлінків для виконкому в “ІНДІРИ” на 530 тисяч гривень оприлюднена 21 грудня. Договір укладено 20 грудня.

Якщо з аргументом про “ми купували їх ще в листопаді” все зрозуміло, повернемось до ПДВ, яке врахували в вартість в Червоноградському виконкомі, а ми взяли найнижчі ціни без ПДВ. Ось тут закупівля Дніпра. Договір тут укладений дійсно без ПДВ.

Ми підняли договір Червоноградської міської ради на 530 тисяч від 20 грудня. Там вказано ПДВ у сумі 20% – 88333,33 грн. Віднімаємо від загальної вартості, ділимо на 10 Старлінків – 44166,67 грн за один. Якось все одно вартість суттєво відрізняється від Дніпра, правда ж?

Ок, ідемо в поясненнях далі. Микола Мисак заявив, що у вартість Старлінка входить і абонентська плата за місяць, просто наче б то журналісти цього не з’ясували. Схоже, що не з’ясували цього не тільки журналісти, а й речниця міськради.

Ну а якщо місячна абонплата входила тільки у Старлінки за 53 тисячі, то що увійшло у вартість модемів для відділу освіти, що вона майже така ж, як і модеми виконкому?

Коментар Андрія Залівського про пункти незламності у школах

Справа в тому, що Старлінки відділу освіти не просто “розмістили” в школах. Відділ освіти їх закупив. Він же, згідно з коментарем вашої ж прес-служби, буде сплачувати абонплату. В коментарі прес-службі заступник начальника відділу освіти Іван Кардинал зазначає:

Це обладнання використовуватиметься у випадку блекауту і дасть можливість навчальним закладам користуватися інтернетом в разі тривалої відсутності електропостачання.

Тож, про які пункти незламності мова?

Питання друге – який пункт незламності готується в гімназії імені родини Луговських, більша частина учнів якої не відвідує заняття через затоплене укриття (саме не відвідує, бо з відключеннями світла ні про яке якісне дистанційне навчання не може бути мови), а для іншої частини в терміновому порядку розчищали частинку укриття у сусідньому навчальному закладі. Станом на 25 січня відділ освіти уже озвучив – підвал потребує серйозних робіт. Коли його обстежать, визначать об’єм робіт і приступлять до виконання – наразі невідомо. І найголовніше – у відділі освіти знали, що підвал підтоплює. Зі слів керівника Ігоря Гомонка – підтоплює впродовж 30 років. То в цьому приміщенні планували пункт незламності? А куди б, у випадку блекауту, ішли би в укриття люди з цього пункту? У воду?

Отож, в підсумку Червоноград придбав, судячи з відкритих даних, 44 Старлінки за космічною ціною – 2323040 грн. І постає питання.

А воно нам треба?

Почнемо з власного досвіду. Ехо Червонограда тривалий час підтримується організацією Media Development Foundation. Ця організація, окрім фінансової підтримки, надає технічну допомогу незалежним медіа. І вони теж запропонували нам взяти Старлінк у користування.

І ми відмовились. По-перше, вартість абонплати для нас висока (ми ж не відділ освіти). По-друге, в Червонограді є кілька варіантів проведення оптики, а в інших містах такого немає, тому ми вирішили, що там ці модеми будуть потрібніші. По-третє, якщо навіть ми отримаємо супутниковий інтернет, то кому ми будемо писати новини, якщо всі інші будуть без інтернету? Для нас критичним питанням є, щоб наші читачі лишались з нами на зв’язку. Тобто, робота місцевих провайдерів.

Ось про що мала б подумати Червоноградська міська рада. Про забезпечення зв’язком усіх.

Що ж до шкіл – ми запитали у директора “Цифрових рішень” (провайдер, який надає послуги інтернету для освітніх закладів Червоноградської громади), а заодно – депутата Червоноградської міської ради, а чи реально нам треба стільки Старлінків?

Старлінки нам точно треба, але не така кількість. І такі речі мали би закуповуватись через відкриті торги.

Наша громада складається з семи старостинських округів. Мав би бути на кожний округ один Старлінк – для зв’язку з адміністрацією і як пункт незламності.

Зараз всі школи забезпечені пасивною оптичною лінією. Тобто, активне обладнання є в провайдера, який резервує його генератором і системою безперебійного живлення, та у школі, яка, підключивши генератор до центрального маршрутизатора, зможе запустити мережу по всій школі.

Для чого потрібен Старлінк провайдеру? Провайдер може підключити його в свою мережу і забезпечити доступ до всіх шкіл та інших критичних установ. Але за якої ситуації це буде потрібно? Виключно тоді, коли ми повністю втратимо звязок зі Львовом, оскільки Львів має прямі оптичні кабелі до Варшави та Франкфурта, який є основним майданчиком комутації інтернету у Європі.

Для того, щоб подати інтернет у всі школи, моїй фірмі, наприклад, потрібно на Червоноград три Старлінки і один – на Соснівку.

Але на фоні оптоволокна фотографуватись – не дуже ефектно. А на фоні 14 Старлінків – дуже навіть так. Обов’язково цю фотографію мають підписати “Учні та вчителі шкіл дякують міській раді за надані Старлінки”. Словом, як завжди.

Що далі?

Ми вирішили, що просто написати цей матеріал – це мало. І написали до Держаудитслужби із проханням здійснити перевірку закупівель виконавчого комітету Червоноградської міської ради, проконтролювати досягнення економії бюджетних коштів, результативності в діяльності розпорядника бюджетних коштів та дотриманням ним законодавства про закупівлі, а також вжити заходів із усунення виявлених порушень та притягнення до відповідальності винних осіб.

Дякуємо за юридичну допомогу, яка надавалася в рамках проекту “Свої люди” (ініціатива Bihus.Info, яка робить юридичні послуги безкоштовними для журналістів і ГО).

👀 Продовжуємо стежити!
Публікація доповнюється. Маєте додаткову інформацію — пишіть на echo80100@gmail.com

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format
Ехо Червонограда

FREE
VIEW