Український символ краси і достатку – хустка

Хусткування це обряд, який супроводжував наших предків через усе життя. І зараз в один із найважливіших днів - весілля - наречену обов'язково хусткують


🇺🇦 Це ЕхоІсторії
Життя кожного українця назавжди змінилось 24 лютого. І кожний із нас тепер торує шлях до Перемоги. Як може, кожний на своєму місці. Проект ЕхоІсторії — про таких людей.

Соснівська майстриня з хусткування Віра Олеш займається цією справою близько 10 років. Вона і розповіла нам, чому хустка була дуже дорогою для наших бабусь і чи насправді можна купити на ринку зараз традиційну українську хустку.

Що символізує хустка в українській культурі?

Хустка — не тільки предмет одягу, це оберіг жіночої вроди. Раніше вона коштувала величезних грошей, чоловіки часом заробляли на неї два тижні, щоб купити донечці чи дружині. Хустина символізує достаток, родинність, спадковість і Україну в такому квітучому вигляді, в якому у нас є хустка.

Друзі! Наші матеріали створюються завдяки читацькій підтримці. Ви — наша сила робити Червоноград кращим. Зробіть нас ще сильнішими — щоб стати спільнотою Ехо Червонограда, НАТИСНІТЬ ТУТ

Звичайно, вона не є українським винаходом, але ми, як і кожний народ, маємо свої традиції носіння. Наша жінка зробила її акцентом, святом, красою. Кожна деталь у хустині і типі її одягання несе в собі певний символізм. От, наприклад, френзлі (торочки/бахрома на кінці хустки) — це гроші, багатство.

Які цікаві особливості пов’язання хустки у нашому регіоні?

Є у нас галицький спосіб – хустка з обручем чи подвійним обручем.

Ось у цьому відео із циклу СПАДОК показано, як виглядала львівська бавниця – невисокий обруч з полотна, оздоблений тканням , або вишивкою червоним та жовтогарячим кольором. Поверх неї надягали білу полотняну хустку, вишиту на одному з кінців квітчастим узором (китиця або гільце). Над чолом хустку закладалали спецільною складою -”ріжок” або “дзьобик”. Вдови чи старші жінки носили бавниці з перевагою синього кольору.

Способів пов’язування хустки в Україні було надзвичайно багато і всі вони різні та унікальні. Колись було обов’язком бабусь і мам передавати ці знання донькам.

Способи пов’язання хустки у різних регіонах

Якою була хустка жінок Львівщини, Сокальщини?

Спочатку хустки не було, була намітка (60 сантиметрів ширини, 6 метрів довжини). У 18 столітті її спеціальним способом намотували на голові. Вже пізніше носили намітку з хустиною, але хустка була зручніша. Через те, що обов’язків по господарству в української жінки ставало дедалі більше, на складне пов’язування наміток часу не було, тож перейшли на хустки.

Хустка була різною за формою і оздобою: трикутна, квадрато́ва, вишита…   

Дуже популярною була тернова хустка. Жінки називали так хустки з квітками і ягідками, бо думали, що назва походить від узору. Але насправді у Франції був підприємець Луї Терно. Він придумав переносити на тканину художній принт, тому назва походить від його прізвища.

На Сокальщині зберігають дуже старі екземпляри хусток. Наприклад, в Угневі у місцевої мешканки Надії Канюки є такий давній спадок – хустина міщанок. Це величезний темно-вишневий платок розміром 4 на 4 метри з квітковим малюнком.

Ще один цікавий і коштовний екземпляр хусток – надіслані з Канади. Українці, котрі виїхали після війни, були виселені або тікали з союзу, присилали в Україну великі хустки. Великим щастям було, коли вона дійшла до одержувача, це був скарб. Якщо в сім’ї було кілька доньок, її розрізали на частини і кожній давали віно (придане). За чверть такої хустки можна було весілля справляти.

Чи ті хустки, які продають на ринку зараз, – то є справжня українська хустка?

Ні, звичайно, але то не означає, що вони не мають права на життя. Часи міняються. Що значить українська хустка? Вділа українка на голову хустку — це вже українська хустка. Добре, що зараз й надалі виробляють хустки і пристосовують їх під сучасність.

Хустка, вишиванка, коралі — дуже дорогі речі в матеріальному плані, як колись, так і зараз. Але їх треба носити, вчити способи повивання, зберігати традиційність, бо як не будемо берегти традиції, то не буде і нашої ідентичності.

Погано, що шароварщина зараз в масах, але якщо будемо вміло поєднувати сучасне, то будемо мати тяглість традиційного. Загальний образ має викликати насолоду, відчуття причетності до величної історії нашого народу і своєї родини, зокрема. Для цього треба виховувати смак поєднання старовини і сучасного.


0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format
Ехо Червонограда

FREE
VIEW