Соснівська майстриня з хусткування Віра Олеш займається цією справою близько 10 років. Вона і розповіла нам, чому хустка була дуже дорогою для наших бабусь і чи насправді можна купити на ринку зараз традиційну українську хустку.
Що символізує хустка в українській культурі?
Хустка — не тільки предмет одягу, це оберіг жіночої вроди. Раніше вона коштувала величезних грошей, чоловіки часом заробляли на неї два тижні, щоб купити донечці чи дружині. Хустина символізує достаток, родинність, спадковість і Україну в такому квітучому вигляді, в якому у нас є хустка.
Звичайно, вона не є українським винаходом, але ми, як і кожний народ, маємо свої традиції носіння. Наша жінка зробила її акцентом, святом, красою. Кожна деталь у хустині і типі її одягання несе в собі певний символізм. От, наприклад, френзлі (торочки/бахрома на кінці хустки) — це гроші, багатство.
Які цікаві особливості пов’язання хустки у нашому регіоні?
Є у нас галицький спосіб – хустка з обручем чи подвійним обручем.
Способів пов’язування хустки в Україні було надзвичайно багато і всі вони різні та унікальні. Колись було обов’язком бабусь і мам передавати ці знання донькам.
Якою була хустка жінок Львівщини, Сокальщини?
Спочатку хустки не було, була намітка (60 сантиметрів ширини, 6 метрів довжини). У 18 столітті її спеціальним способом намотували на голові. Вже пізніше носили намітку з хустиною, але хустка була зручніша. Через те, що обов’язків по господарству в української жінки ставало дедалі більше, на складне пов’язування наміток часу не було, тож перейшли на хустки.
Хустка була різною за формою і оздобою: трикутна, квадрато́ва, вишита…
Дуже популярною була тернова хустка. Жінки називали так хустки з квітками і ягідками, бо думали, що назва походить від узору. Але насправді у Франції був підприємець Луї Терно. Він придумав переносити на тканину художній принт, тому назва походить від його прізвища.
На Сокальщині зберігають дуже старі екземпляри хусток. Наприклад, в Угневі у місцевої мешканки Надії Канюки є такий давній спадок – хустина міщанок. Це величезний темно-вишневий платок розміром 4 на 4 метри з квітковим малюнком.
Ще один цікавий і коштовний екземпляр хусток – надіслані з Канади. Українці, котрі виїхали після війни, були виселені або тікали з союзу, присилали в Україну великі хустки. Великим щастям було, коли вона дійшла до одержувача, це був скарб. Якщо в сім’ї було кілька доньок, її розрізали на частини і кожній давали віно (придане). За чверть такої хустки можна було весілля справляти.
Чи ті хустки, які продають на ринку зараз, – то є справжня українська хустка?
Ні, звичайно, але то не означає, що вони не мають права на життя. Часи міняються. Що значить українська хустка? Вділа українка на голову хустку — це вже українська хустка. Добре, що зараз й надалі виробляють хустки і пристосовують їх під сучасність.
Хустка, вишиванка, коралі — дуже дорогі речі в матеріальному плані, як колись, так і зараз. Але їх треба носити, вчити способи повивання, зберігати традиційність, бо як не будемо берегти традиції, то не буде і нашої ідентичності.
Погано, що шароварщина зараз в масах, але якщо будемо вміло поєднувати сучасне, то будемо мати тяглість традиційного. Загальний образ має викликати насолоду, відчуття причетності до величної історії нашого народу і своєї родини, зокрема. Для цього треба виховувати смак поєднання старовини і сучасного.