Кілька тижнів тому ми звернули увагу на відео в одній із соцмереж. У ньому жінка обурювалась вмістом підручника з «Основ здоров‘я», в якому йшлось про дії, які, наче б то, “можуть спровокувати” сексуальне насильство.
Річ у тім, що на 106 сторінці книжки автори розповідають про можливі причини сексуального насильства.
Зґвалтування можуть бути спровоковані необачною поведінкою жертв: вони розпивали алкоголь з незнайомими людьми, були кричуще одягнені, поверталися додому без супроводу в темний час доби.
Ми вирішили перевірити, чи використовують цей підручник у школах Червоноградської громади. Для цього запитали батьків восьмикласників у соцмережах. І виявилось, так, у Червонограді теж є навчальні заклади, в який дітям роз‘яснюють, що таке «віктимна поведінка».
Віктимна поведінка — це поведінка, яка може спровокувати насильство, тобто людина, поводячись як потенційна жертва, створює передумови для насильства.
На жаль, таким чином дітей ще в школі привчають виправдовувати сексуальне насильство та кривдника.
Сексуальне насильство — це будь-які дії сексуального характеру без добровільної згоди. Йдеться не лише про статевий акт, а й про сексуальні домагання без проникнення в тіло.
Зауважимо, що статевий акт, який вчиняє повнолітня особа із дитиною у віці до 16 років, є сексуальним насильством щодо дітей, незалежно від її згоди.
Отже, ні ваш одяг, ні макіяж, ні випивання алкоголю не можуть стати виправданням для кривдника. Але наративи, які поширюють такі підручники, привчають нас думати, що постраждала «сама винна», бо одягнула коротку спідницю чи нафарбувала губи заяскравою помадою.
Один із прикладів такого «виправдовування» — нещодавній скандал з «блогерами», які запрошували дівчат на вечірки та пригощали алкоголем з ксаноксом. Коли ж дівчата втрачали свідомість, роздягали та гвалтували на камеру.
У соцмережах у коментаторів знайшлись «аргументи» на виправдання кривдників, дуже схожі на причини, наведені у згаданому підручнику. Та й у спілкуванні з червоноградцями ми неодноразово чули «чому вони туди йшли», «навіщо пили» і таке інше.
Проте слід розрізняти згоду прийти на вечірку, згоду випити алкоголь і згоду на секс. Тим більше ця згода має бути усвідомлена. Крім того, згоду на секс будь-який із партнерів має право відкликати у будь-який момент.
Дія алкоголю та наркотиків постраждалих не є виправданням для кривдника. Навпаки — це користання із стану безпорадності.
Якщо ви випили з колегами на корпоративі келих-два шампанського, це ж не означатиме вашу згоду на статевий акт? Якщо ви прийшли на корпоратив, чи означає це вашу автоматичну згоду на більш інтимні стосунки з кимось із колективу? Звісно ж ні, навіть якщо у когось зі співробітників є таке бажання.
Насправді наше виправдовування таких випадків є дуже шкідливим. Воно може призвести в майбутньому до приховування постраждалими випадків домагань чи зґвалтування, незвернення по допомогу, психологічних проблем. Адже ж «сама винна».
Натомість викорінення лояльного ставлення до насильства, несприйняття пояснень «закоротка спідниця», «заяскравий макіяж», алкоголь та таке інше дасть розуміння потенційним кривдникам невідворотності покарання. У них не буде аргументів, якими можна пояснити свої вчинки.
Додамо, що важливо зрозуміти: сексуальне насильство є значно ширшим поняттям, аніж сам статевий акт.
Використання економічного чи психологічного впливу, щоб примусити постраждалу(-ого) до статевого акту, примусові пестощі без проникнення в тіло, примушування до перегляду порнографії, актів онанізму, демонстрація статевого акту — все це ознаки насильства.
Ваші діти мають знати, що фото- та відеозйомка оголеною, пропозиція показати її/його статеві органи, торкнутись до їхніх оголених інтимних частин тіла або вступити з ними у статеві стосунки, непристойні пропозиції в інтернеті (на форумах, в чатах, соціальних мережах, електронною поштою тощо), телефоном або у листуванні — це теж сексуальне насильство.
Важливий момент: навіть якщо ви перебуваєте в стосунках, у шлюбі, для сексу потрібна згода двох сторін. Шлюбного обов‘язку не існує, є партнерські стосунки, повага до бажань, фізичного та морального стану коханої людини.
Лише маючи інформацію ми можемо захиститися у майбутньому від фізичного та психологічного травмування внаслідок сексуального насильства. Тільки виховуючи несприйняття суспільством насильства, ми зможемо запобігти його проявам у майбутньому.
Що робити, якщо ви постраждали від сексуального насильства?
- Найголовніше — запам‘ятайте, винні не ви, а кривдник(-ця). Вам немає чого соромитись, ви не зробили нічого поганого.
- Обов‘язково зверніться за медичною допомогою.
- Повідомте у правоохоронні органи.
- Не нехтуйте психологічною допомогою.
- Якщо ж ваші рідні чи близькі постраждали від сексуального насильства, станьте надійною підтримкою. Проконсультуйтесь із психологами, як краще спілкуватись і поводитись, аби не заподіяти повторну психологічну травму постраждалим.
- Бережіть себе і своїх близьких.