Домашнє насильство — невизнана епідемія

У цій публікації хочемо розповісти, що таке домашнє насильство, які його форми та чому у нашій громаді це питання — на часі.


Кілька днів тому у соцмережах онлайн-медіа Ехо Червонограда розпочалось анонімне опитування на тему домашнього та гендерно зумовленого насильства. Якщо ви раптом його ще не проходили, можете зробити це ТУТ.

Друзі! Наші матеріали створюються завдяки читацькій підтримці. Ви — наша сила робити Червоноград кращим. Зробіть нас ще сильнішими — щоб стати спільнотою Ехо Червонограда, НАТИСНІТЬ ТУТ

Мешканці та мешканки нашої громади під час проходження цього опитування ділилися із нами думками, що ж потрібно зробити, запровадити, аби запобігти випадкам домашнього та гендерно зумовленого насильства. Серед відповідей були:

  • Безкоштовні тренінги для ознайомлення з видами насильства, важливо більше про це говорити: дописи, відео, все, що може достукатись до постраждалих і просити їх не мовчати. Насильство терпіти НЕ МОЖНА.
  • Культура стосунків
  • Варто постійно «підсвічувати» цю тему
  • Заходи, присвячені просвітництву в цій темі, тематичні зустрічі та обговорення в школах, коледжах, університетах.

Ми абсолютно згодні, з цими й іншими респондент(к)ами, котрі наголошують: ця тема має бути широко висвітлена, потрібна постійна освітня робота для того, щоб з часом такого явища як домашнє чи гендерно зумовлене насильство ставало дедалі менше. Власне, у цій публікації хочемо розповісти, що таке домашнє насильство, які його форми та чому у нашій громаді це питання на часі.

На початку статті розберімось, а чи дійсно для нашої громади настільки критичним є питання запобігання домашньому насильству.

Для цього слід просто проаналізувати дані Червоноградського районного відділу поліції. Щотижня правоохоронці публікують статистику правопорушень у Червоноградському районі. Переконані, мало хто із вас вдивлявся у ці цифри. Проте сьогодні ми хочемо наголосити на них, адже за цією статистикою стоїть життя десятків людей.

Отож, лише за 1-23 квітня поліція зафіксувала 43 випадки домашнього насильства. У березні — 80, в лютому — 75. 

Насправді ця статистика свідчить, що здоров’я суспільства, в якому ми живемо, потребує допомоги. Саме тому ми із вами маємо зробити все, щоб ця статистика зменшилась. Шукати «вакцину», яка не лише виправить ситуацію зараз, а й забезпечить в майбутньому «імунітет» — категоричне несприйняття будь-яких форм насильства. Насамперед наш інструмент донесення до кожного інформації, які дії чи бездіяльність можуть вважатися насильством, яка за це відповідальність і яку допомогу можуть отримати постраждалі у нашій громаді. 

Що ж таке домашнє насильство і які бувають його форми?

Домашнє насильство — діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Готуючись до написання цього матеріалу авторка перепитала у десятка своїх знайомих, чи знають вони, які дії можна віднести до різних форм домашнього насильства. Більшість відповідала однаково: фізичне – це коли б’ють, психологічне коли ображають, економічне відбирають гроші, а сексуальне гвалтують.

Наче все правильно, проте неповно. Адже фізичне насильство, може носити й непрямий характер. Наприклад, відмову у наданні медичної допомоги, позбавлення сну, примусу постраждалої особи до вживання наркотиків або алкоголю, або спричинення ушкоджень іншим особам, наприклад дітям або іншим членам родини, щоб завдати потерпілій страждання. 

Українське законодавство забороняє не тільки фізичне насильство щодо дорослих, але й фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

Психологічне насильство це не лише образи та приниження, а й погрози, ізоляція постраждалої особи від спілкування з іншими людьми, систематичне знецінення особи. 

Знущання або погроза знущання з третіх осіб або з живих істот, дорогих постраждалим, є також виявом психологічного насильства. 

Поширеним проявом психологічного насильства є переслідування (сталкінг), яке найчастіше здійснюється колишніми чи нинішніми інтимними партнерами.

Сексуальне насильство — це будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди. А от якщо такі дії вчинено до дитини, то вони розцінюються як сексуальне насильство, незалежно від згоди потерпілої.

Економічне насильство — це не лише позбавлення грошей, а й житла, їжі, одягу, іншого майна, документів або можливості користуватися ними. Сюди ж відноситься залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг із лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися й інші правопорушення економічного характеру.

Ця форма домашнього насильства означає контроль над доступом постраждалої особи до економічних ресурсів, що знижує її здатність забезпечувати себе та призводить до матеріальної (і не лише матеріальної) залежності від кривдника. 

Економічне насильство також може виявлятися і в перешкоджанні спробам займати вищу посаду, у постійних свідомих порушеннях робочого графіка особи через часті телефонні дзвінки, несподівані візити й інші прояви переслідування, заборону отримання освіти.

Словом, поняття домашнього насильства та його форми — доволі широкі. Найголовніше, що ви маєте запам’ятати: якщо ви відчуваєте, що не можете реалізувати себе, свої базові потреби, вам завдають фізичного чи морального болю — звертайтеся по допомогу. 

  • Повідомляйте про це на оперативну лінію 102 — поліцейські реагують на такі повідомлення цілодобово.
  • Також можна звернутися на урядову гарячу лінію із протидії домашньому насильству за номером  15-47, безкоштовну Національну «гарячу лінію» протидії домашньому насильству 0800 500 33 53 (зі стаціонарних), 116-123 (з мобільних), національну дитячу гарячу лінію 0800 500 225 (зі стаціонарних), 116-111 (з мобільних).
  • Також про факти вчинення домашнього насильства можна повідомляти у чат-ботах  у месенджері Телеграм – @police_helpbot, @UDPLNPBOT, @Non_Violence_Bot.

А в наступному нашому матеріалі ми розповімо, що зараз робиться у нашій громаді, аби надати захист постраждалим від домашнього насильства.

Разом робімо наше суспільство здоровим!

Матеріал підготовлено у межах співпраці UNFPA та ГО «Інноваційні соціальні рішення» за підтримки Бюро гуманітарної допомоги USAID. Думки, погляди та рекомендації, викладені у цій публікації, належать авторам(-кам)  і не обов’язково відображають офіційну політику чи позицію UNFPA, ГО «Інноваційні соціальні рішення» або уряду США.


0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format
Ехо Червонограда

FREE
VIEW