Блог Алли Березюк
У рейтингу фраз, які фонтанують банальщиною і популізмом, одне з перших місць особисто для мене займає “з милим рай і в курені”. Насправді в курені ніхто жити не хоче. Навіть якщо квартира не своя, а орендована, хочеться після важкого робочого дня повернутись в комфортні умови, де панує затишок і тепло. А якщо у вас є в сім’ї діти, доводиться турбуватись і про їхній комфорт. Крім того, придбання житла – це довгострокове і ну дуже дороге придбання. Тому хочеться вкласти кошти в те, що можна багато років із задоволенням називати своїм домом.
Ще одне болюче питання – коли ви шукаєте приміщення для розвитку бізнесу. З власного досвіду та розмов із знайомими, я зрозуміла – від цього фактору багато в чому залежить успіх власної справи.
Власне для того, щоб розібратись у тонкощах ринку нерухомості у Червонограді, ми звернулись до експертів у цій справі. Якщо чесно, я шкодую, що такий матеріал не вийшов тоді, коли я сама підбирала для себе квартиру. Але, можливо, поради фахівців, які вже доволі довго працюють у сфері нерухомості, допоможуть вам не помилитись із вибором.

Отож, що у нас із ринком нерухомості?

За останній рік ціни на квартири в Червонограді виросли, а от на земельні ділянки і будинки – не змінились. Найбільше тішить, що почали будувати нові будинки. Чи вплинуло це на ринок? Так, вплинуло. Люди порівнюють ціни на новобудови і вторинку і досить часто надають перевагу новобудові. Зріс попит на квартири з ремонтом. Ну і, з огляду на те, що робиться з центральним опаленням, дозволами на відключення, люди хочуть спростити собі життя, тож в прірітеті квартири у Червонограді з встановленим автономним газовим опаленням.
Що ж до популярності кварталів у Червонограді – район 8-9 шкіл, Нова шахтарська, Набережна вже традиційно мають найвищий попит.

Ринок житла виходить з кризи. Попит людей почав трансформуватися в реальні угоди купівлі житла. Будуються нові будинки, торгові центри. Місто набуває розквіту і сили. Люди все більше почались цікавитись як житловими, так і комерційними приміщеннями в новобудовах і вторинних ринках. Використовують нерухомість як інструмент для інвестування. Незважаючи на те, що рік пандемії коронавірусу вніс свої корективи, підприємці продовжують відкривати нові заклади, надаючи тим самим нові робочі місця. Можна констатувати суттєве пожвавлення покупців та збільшення продажів житла. Незмінним і важливим фактором залишається стабільність національної валюти й макроекономічні показники.

Ринок нерухомості зараз дуже жвавий. Хоча із приходом пандемії ми думали, що буде навпаки. Продажі йдуть, але є дефіцит квартир. Те, що з’являється, швидко продається. Застої – періодичні, сезонні, пов’язані з періодом відпусток чи свят.
Зауважу, що ціни зросли по Україні в середньому на 16 відсотків. В деяких містах більше, скажімо Львів, там суттєвий ріст цін, особливо на новобудови. В Червонограді, до прикладу, квартира, яка коштувала півтора-два роки назад 19000 у.о., зараз коштує 23000 у.о.
Які квартири користуються найбільшим попитом у Червонограді?

З того, що я зараз бачу в роботі, найбільшим попитом користуються 1-2-кімнатні квартири у Червонограді. Хоча таке житло було популярним завжди, адже молоді сім’ї шукають переважно квартири за доступною ціною та невеликої площі. Популярні невеликі квартири і серед людей старшого віку. Зазвичай вони продають житло більше за площею і шукають щось менше, бо так вигідніше оплачувати комунальні послуги.

Найбільше запитів від покупців на квартири в так званому « житловому стані». Це квартири, в яких можна ще декілька років жити і не робити ремонт. Найбільше клієнти звертають увагу на стан санвузла і кухні. Зазвичай побажання такі: ремонт в санвузлі або принаймні замінена сантехніка, металопластикові вікна, обрізане опалення. Якщо ж автономне опалення ще й встановлене – це тільки плюс і додає до ціни на квартиру ще 2000 доларів.
Основне, що привертає покупців – це охайна квартира, без сторонніх запахів. Без плям від «колись нас сусіди затопили, але то вже висохло…»
Скажу так: чистенька квартира з радянським ремонтом, в якій чисті двері і вікна, чиста кухня і санвузол, швидше продасться, ніж квартира з ремонтом, але брудна, заставлена і темна.

На кожний товар є свій покупець. Я, до прикладу, раджу перед приходом в агентство нерухомості взяти листок і виписати свої побажання – поверх, район, якого року будинок, ремонт. По-перше, так ви поставите конкретніше завдання рієлтору і відсієте ті варіанти, які вже від самого початку вам не підходять. По-друге – всі ці чинники впливатимуть у підсумку на ватрість нерухомості. До прикладу, будинки, розташовані від Стуса і до Бандери – дорожчі. Є клас квартир, так звані “сталінки”. Вони високогабаритні, великі площі. Вони теж дорогі. Як і квартири на Івасюка і Набережній – там великі площі та хороше планування.
В попиті 1-2-кімнатні квартири. Зокрема, через так званий податок на розкіш. Через це попитом великі квартири не користуються, люди намагаються економити.
Звісно, найбільший попит на нові будинки в районі 8-9 шкіл, 11 школи, Івасюка та Набережної. Проте є люди, які звикли жити в старих районах, для них там краще. Тому ми завжди намагаємося задовільняти бажання клієнта, а не підлаштовуватись під загальний попит.

Найбільшим попитом користуються 1-кімнатні квартири, адже ціни на них найдоступніші. Їх купують як молоді сім’ї, так і люди старшого віку. Крім того, такі квартири є найпопулярнішими для інвестування, їх часто потім здають в оренду. Особливо цінуються квартири повністю вмебльовані, тоді можна без особливих зусиль одразу знайти орендарів.
Наскільки доступна в Червонограді оренда житла?

Ціни на оренду квартир у Червонограді суттєво зросли за останні рік-півтора. Якщо раніше були однокімнатні 1000-1500 гривень, то на сьогоднішній день – 2000-2500 грн. Це буде хороший житловий стан, з меблями і технікою. Пропозиції є різні за вартістю і станом. Оренда однокімнатних квартир підвищеного комфорту є за 3000-5000 грн і дорожчі. Також є вибір подобової оренди – 350-450 грн за добу.
Власники, які перебувають за кордоном або в іншому місті, можуть заключити договір з агентством про надання квартири в управління, тоді агентство контролює оплату комунальних послуг, оплату оренди, стан квартири.

Попит на оренду в нашому місті досить високий, проте часто орендою в нас біда. Нерідко здають в оренду квартири за принципом: “Померла бабуся, залишилась квартира в спадок. О, можна заробити грошенят – здати квартиру”. І здають квартиру з радянськими меблями, не завжди справними, килимами на стінах. Деколи навіть з особистими речами бабусі, які лінь перебрати і викинути. Це просто біда.
Хоча трапляються власники, які відповідально ставляться до оренди – роблять ремонт, ставлять нові меблі. Є й ті, хто цільово купує квартири під здачу. Тоді вже вибирають квартири у Червонограді з ремонтом, докупляють меблі і техніку. Звичайно, ціни на такі квартири вищі.
Є два види орендарів: перші хочуть квартиру з ремонтом і меблями, сучасну, другі шукають квартиру по ціні, зазвичай щоб не було центрального опалення і чисту. Других орендарів більше. Тому квартира з охайним санвузлом, бажано обкладеним плиткою, чистою кухнею і робочими меблями буде постійно в попиті .

Найдешевша оренда житла в Червонограді стартує від 1500 гривень плюс комунальні послуги. Це буде квартира в радянському стані, з меблями та технікою. Це найбільш бюджетний варіант, і, швидше за все, це буде 1-2-кімнатна квартира. Кращі варіанти, тобто квартира з ремонтом та сучасними меблями, вже буде від 3500 та до 7000 гривень.
Як захистити себе при оформленні оренди?

Одним з найбільш дієвих способів захистити себе при оренді житла це оформлення договору оренди-найму. Причому, хочемо наголосити, що при оформленні договору оренди-найму захист отримує як орендар так і орендодавец. У договорі чітко зазначаються умови та терміни оренди, вартість оренди, відповідальності сторін, тощо. Рієлтори нашої агенції залюбки нададуть професійні послуги та консультації з оформлення договору оренди- найму, як орендарям так і орендодавцям.

При оформленні оренди житла обов’язково має бути договір між орендодавцем і орендарем, де чітко буде вказано термін оренди, розмір орендної плати, день заселення, перелік усіх меблів та техніки в квартирі, а також усі показники лічильників на момент заселення.
Особисто я раджу своїм клієнтам обов’язково звернути увагу на стан квартири (технічні аспекти, особливості зовнішнього оздоблення та місць загального користування в житловому будинку), розташування (район проживання та наявна інфраструктура поблизу), юридичні аспекти купівлі та перевірити документи.

В такому маленькому місті, як Червоноград афери з орендою досить рідкісні. Я, наприклад, ще таких історій не чула. Натомість є випадки, коли орендодавці не дають спокою орендарям. Приходять до них в будь-який час без попередження або навіть під час відсутності орендарів. Така поведінка є абсолютно неприйнятною!
Проте є історії, коли орендарі не платять квартплату і власники потім змушені віддавати космічні суми.
Тому і орендодавці, і орендарі повинні себе захистити. А захистити вони себе можуть лише договором. Якщо оренда оформляєть на 3 роки і більше, договір слід завірити нотаріально. На менший строк можна без нотаріуса. Правильно складений договір і підписаний двома сторонами має силу в суді. Хочу наголосити ще один момент: робота рієлтора з орендою закінчується на етапі підписання договору між орендарем і орендодавцем. Далі вже сторони повинні самі врегульовувати конфліктні моменти. Тобто орендодавець повинен сам контолювати своїх орендарів в плані оплати комунальних платежів і передачі показників. Орендарі також повинні захищати свої інтереси. Наприклад, якщо домовились з власником про косметичний ремонт квартири, то бажано оформити це на папері додатком до договору і там вказати, які роботи будуть проводити орендарі і за чий рахунок. Прикріпити до нього чеки. Обов‘язково фіксувати розрахунки за оренду. Або це має бути переказ на рахунок орендодавця, або, якщо це готівка, – під підпис на додатку до договору .
Як обрати приміщення під бізнес?

Щоб правильно вибрати офісне приміщення, врахуйте специфіку та масштаби бізнесу, вивчіть партнерів, конкурентів та розрахуйте бюджет. Володіючи цією інформацією, ви зможете підібрати офіс необхідного розміру та конфігурації, у місці, яке найімовірніше принесе вам прибуток, та з необхідною саме для вас інфраструктурою. Найголовніше у цьому питанні – зважати на розташування, площу, ціну та прохідність людей.

При виборі приміщення потрібно орієнтуватися на потреби та специфіку бізнесу. Якщо він передбачає постійну роботу з великою кількістю клієнтів, тут велику роль відіграє розташування, наявність паркомісць, зупинок громадського транспорту. Зокрема, це важливо, якщо бізнес орієнтований на продаж товарів та послуг.
При виборі складських приміщень варто звернути увагу на околиці міста зі зручним під’їздом великогабаритних автомобілів.
А от якщо діяльність не передбачає роботи з клієнтами, радимо звернути увагу на тихі райони міста, відповідно – і ціна буде значно нижчою.

Ми вже два роки спостерігаємо, що попит на оренду комерційних приміщень більший, ніж пропозиція. Проте приміщення є. Агентство робить аналіз, в залежності від потреб клієнта, що для них важливо. До прикладу, чи важлива для конкретного бізнесу наявність трафіку, чи навпаки – це офісна робота, і підійде тихий, спокійний район.
Чому варто прийти до рієлтора, а не шукати варіанти без посередників?

Коли звертаються до рієлтора, клієнти економлять свій час. Адже час це найцінніший ресурс, який має людина, ресурс, який не можна поновити. Клієнту самотужки, зазвичай, важко швидко знайти приміщення, яке б відповідало його побажанням. Натомість рієлтори швидко підберуть помешкання для купівлі чи оренди або допоможуть продати, в залежності від побажань клієнта. Від вас необхідна лише інформація і побажання, яким має бути ваше майбутнє житло, а рієлтор зробить всю роботу за вас – допоможе оформити документи, знайде варіанти житла, допоможе провести операцію купівлі чи продажу, проконсультує та зверне увагу на сильні та слабкі сторони приміщення. І, що дуже важливо – в агентстві нададуть повний документальний супровід при здійсненні операцій з нерухомістю.

Важливо звернутись до спеціаліста, який вивчає ринок, аналізує його, має досвід в багатьох галузях. При купівлі нерухомості існують великі ризики, виходячи з вартості об‘єкта.
Виберіть агенство і рієлтора, якому ви довіряєте і з яким вам комфортно працювати – і ви позбавите себе купи непотрібних дзвінків, лишніх рухів, дій і хвилювань.
У в сьому світі робота рієлтора є престижною, і хочеться, щоб і в Україні люди більше довіряли агентствам. Тут працюють в основному професіонали, чесні люди, які люблять свою професію, бажають помогти в такій нелегкій справі, як вибір квартири для купівлі або продажу.

Багато людей, які бажають придбати житло, задають це питання. Звичайно, знайти і купити квартиру можливо самостійно, не вдаючись до допомоги посередника, але в цьому випадку вам необхідно бути в курсі всіх тонкощів процедури придбання нерухомості.
Якщо ж ви не є професіоналом у цій справі, краще звернутися за допомогою до досвідчених рієлторів, які заощадять ваш час і гарантують професійний пошук нерухомості. Також співпраця з рієлтором є гарантією позбавлення від рутинної роботи, адже, щоб придбати квартиру, треба добре знати місто і розбиратися в особливостях оформлення відповідної документації, планувань і, звичайно ж, в юридичних тонкощах. Але оскільки не всі знайомі з нюансами такої процедури, в більшості випадків допомога рієлтора є необхідною.
Повертаючись до початку цього матеріалу, мені дуже шкода, що на всі ці поради я не натрапила раніше. Проте, сподіваюсь, вони стануть в нагоді тим, хто якраз зараз обирає собі затишне гніздечко чи місце для розвитку своєї справи.
Дякуємо нашим експертам: