Сьогодні, 26 серпня, відбулось чергове засідання виконавчого комітету Червоноградської міської ради. Під час засідання члени виконкому знову розглянули тарифи на водопостачання та водовідведення у Червонограді. Цього разу за відповідний проект проголосували одноголосно.
Нагадаємо, 29 липня виконком вже розглядав нові тарифи на воду, запропоновані КП “Червоноградводоканал”. До цього часу вартість водопостачання в Червонограді коштувала 13,49 грн/м3 з ПДВ, вартість водовідведення – 12,59 грн/м3 з ПДВ. Тоді мали прийняти ціни 16,37 грн/м3 з ПДВ та 14,20 грн/м3 з ПДВ відповідно. Але минулого разу їх не прийняли. Найбільше претензій було до складових тарифу. І, вочевидь, ця спірна складова – політична.
Чому треба піднімати тарифи на водопостачання та водовідведення у Червонограді?
Тариф на водопостачання та водовідведення встановлюється не просто так. Він має свої складові, частина з яких невпинно зростає.
Так, ми знову про електроенергію.
Вона становить 24% в структурі тарифу.
З 1 січня ми платимо 3 гривні 40 копійок, хоча в тарифи на водопостачання та водовідведення у Червонограді закладено менше. Станом на кінець серпня ми вже проплатили мільйон 40 тисяч гривень додатково. Міська рада виділила 240 тисяч. Тобто, це навіть не покрило ту різницю, яка не закладена в тарифі.
Ціна за електроенергію на серпень уже встановлена 3 гривні 60 копійок, а з 1 вересня буде 4,359 грн. Треба розуміти, що це буде 350-400 тисяч щомісяця. Бюджет таких грошей не зможе компенсувати.
пояснює керівник КП “Червоноградводоканал” Володимир Солдат.

Питання критичне, адже комунальне підприємство вже неодноразово отримувало повідомлення про можливе відключення від електропостачання за борги. Станом на вівторок, 17 серпня, керівник КП Володимир Солдат повідомляв про 650 тисяч боргу Водоканалу за спожиту електроенергію.
Ще одна складова тарифу – зарплати.
Сьогодні середня зарплата по підприємству – 7 тисяч гривень. Середній вік працівників – 50-60 років. Молодь на такі гроші за важку роботу (а, до слова, пориви і заміни мереж, аварії на водозаборах доводиться ліквідовувати і взимку, і в осінні дощі) йти не хоче. Нові тарифи на воду могли дати можливість підняти оплату праці на тисячу-півтори, проте члени виконкому прийняли рішення, яке це унеможливило. Тим часом, на вівторкові планерці 17 серпня Володимир Солдат повідомив – вперше не можуть проплатити працівникам зарплати.
Заробітні плати і так низькі. І вимоги чинного законодавства вже передбачали їх підняття ще з січня. Це не виконано, бо це не включено в тариф. Ситуація надалі тільки буде погіршуватися. Щоб компенсувати різницю по зарплаті, потрібно ще близько 400 тисяч на місяць. Таких грошей бюджет не зможе компенсувати.
говорить Володимир Солдат
Ще одна складова тарифу – втрати.
Тут йтиметься про облік. Є домогосподарства, які використовують воду для наповнення басейнів, поливу городів та клумб. Але не встановлюють лічильники. Тобто, платять за нормами, набагато менше, ніж фактичне споживання. І Водоканал ніяк на них вплинути не може, адже законодавством не передбачено примусове встановлення приладів обліку.
Зараз є прийнятий закон про комерційний облік, яким передбачається, що кожний багатоквартирний будинок має мати встановлений лічильник на вводі. Це дозволить облікувати всі втрати. Щоб встановити їх на всі 570 будинків – це значний ресурс. Якщо навіть 10 тисяч гривень на вузол обліку на 570 булинків – це 6-7 мільйонів гривень. Законодавство передбачає закласти ці витрати в тарифи. Ми на такий крок поки не йдем.
говорить Володимир Солдат.
Додамо, що до нового тарифу не включили вартість роботи абонентського відділу, відсотки за обслуговування банків, друк платіжок. Тобто, це ті витрати, які вирішили покривати за рахунок інших статей.
Не слід забувати, що Водоканал виступає незмінним спонсором ДП Львіввугілля. Вугільне підприємство є найбільшим боржником перед КП, від початку року заборгованість збільшилась на 1,4 мільйони. Крім того, є ряд інших боржників. Серед них – і населення.
Питання боржників на виконкомі також піднімалось. Керівник Водоканалу відповів – позовна робота ведеться. Але виконавча служба не спішить стягувати кошти за рішенням судів. Крім того, з ДП Львіввугілля їх і не стягнуть, поки існує мораторій таких дій щодо вугільних підприємств.
Які тарифи в інших містах Львівщини?
Під час виконкому начальник Управління житлово-комунального господарства Андрій Думич наводив
тарифи на водопостачання та водовідведення в інших містах.
До прикладу, в Дрогобичі він з 01.01.2021 становить 23,38 грн/м3 з ПДВ, в Стрию від 17 червня 2021 р. – 18,89 грн/м3, в Трускавці з 6 лютого 2021 року – 36,52 грн/м3.
Водовідведення в Трускавці вартує 9,68 грн за 1 м3 разом з ПДВ, в Стрию – 13.07 грн/м3 (з ПДВ), в Дрогобичі – 10,86 грн/м3
Місто | Водопостачання, грн/м3 | Водовідведення, грн/м3 | Разом, грн/м3 |
Червоноград | 16,37 | 14,2 | 30,57 |
Дрогобич | 23,38 | 10,86 | 34,24 |
Стрий | 18,89 | 13,07 | 31,96 |
Трускавець | 36,52 | 9,68 | 46,2 |
Про якість
Звісно, коли обговорювали нові тарифи на водопостачання та водовідведення у Червонограді, говорили і про якість води. Проте підприємство, яке за борги постійно попереджають про відключення від електроенергії, яке не може виплатити зарплату працівникам, не має ресурсів для заміни усіх мереж міста. Станція знезалізнення, яка на стадії завершення – це лише частина заходів, які мають покращити якість води. Якщо не замінити старі іржаві труби, щоразу відбуватиметься збурення і з кранів тектиме фанта. Наразі керівник КП “Червоноградводоканалу” звітує про заміну 4 кілометрів труб. Проте говорить – якщо тарифом і далі заганяти підприємство на межу банкрутства, навіть ця робота припиниться. Через елементарний брак коштів. Тому потрібно і надалі вести роботу над залуенням коштів з різних джерел для оновлення мереж Червонограда.