У четверту неділю листопада ми запалюємо свічки не через відключення світла, а для того, щоб згадати тих, чиє світло загасила радянська влада голодом. Через 90 років їхні нащадки стали на той самий шлях. Ми маємо пам’ятати.
Цей тест – не тільки для того, щоб ви перевірили свої знання про Голодомор. Він ще й для того, щоб ви захотіли знайти у цю суботу час не тільки запалити на вікні свічку, а й прочитати чи подивитись щось про історію нашого народу. Історію боротьби і незламності.
Готуючи цей тест ми використовували матеріали: Музей Голодомору, BBC News Україна, Радіо Свобода. Але джерел, де зібрана історія геноциду українців, ще дуже багато.
-
1 Як в народі назвали Постанову ЦВК і РНК СРСР «Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації та зміцнення суспільної (соціалістичної) власності»?
-
закон про п’ять колосків
-
закон про п’ять хлібин
-
закон про три колоски
-
закон про три хлібини
Вірно!Невірно!закон про п’ять колосків
Згідно з цим законом держава карала голодних селян за збирання в полі залишків урожаю ув’язненням на 10 років з конфіскацією майна або розстрілом. Було організовано спеціальні групи людей, які обшукували населення, аби силою вилучати зерно. Такі обшуки супроводжувалися терором, фізичними та моральними знущаннями над людьми.
-
-
2 Як називались списки сіл та районів, які піддавались продовольчій блокаді?
Політбюро ЦК КП(б)У під тиском Молотова 18 листопада 1932 року ухвалило постанову, якою було запроваджено специфічний репресивний режим
-
Чорні списки
-
Чорні ради
-
Чорні дошки
-
Чорний перелік
Вірно!Невірно!Чорні дошки
Занесення на «чорні дошки» означало фізичну продовольчу блокаду колгоспів, сіл, районів: тотальне вилучення їжі, заборону торгівлі і підвозу товарів, заборону виїзду селян та оточення населеного пункту військовими загонами, ГПУ, міліцією. У 1932–1933 роках режим «чорних дощок» діяв у 180 районах УСРР (25% районів). Такий репресивний режим було застосовано лише в Україні і на Кубані, тобто в місцях компактного проживання українців.
-
-
3 Одним з перших про голод в СРСР написав журналіст
-
український
-
американський
-
російський
-
англійський
Вірно!Невірно!Це був англійський журналіст Малкольм Маґерідж у грудні 1933 року
У трьох статтях в газеті Manchester Guardian журналіст, який поїздив Україною та Кубанню, розповів про голод серед селян, пише дослідник Станіслав Кульчицький
Маґерідж засвідчив масову загибель селян, однак не назвав конкретних цифр.
Після першої ж його статті радянська влада заборонила іноземним журналістам їздити по вражених голодом територіях країни.
-
-
4 Із вуст партійного високопосадовця слово "Голодомор" вперше прозвучало
-
у 1987 році
-
у 1991 році
-
у 2000 році
-
у 1933 році
Вірно!Невірно!Із вуст партійного високопосадовця слово "Голодомор" вперше прозвучало в грудні 1987 року.
Тоді перший секретар ЦК КПРС Володимир Щербицький, виступаючи на урочистостях з нагоди 70-ліття УРСР, визнав факт голоду 1932-33 рр.
-
-
5 Першим художнім твором про Голодомор став...
-
"Жовтий князь" Василя Барки
-
"Марія" Уласа Самчука
-
«Розколоте небо» Світлани Талан
-
«Червоний голод. Війна Сталіна проти України» Енн Еплбом
Вірно!Невірно!Першим художнім твором про Голодомор став роман "Марія" Уласа Самчука, написаний одразу після подій 1933 року.
Автор присвячує свій роман "матерям, що загинули голодною смертю на Україні в роках 1932-1933". У романі-хроніці описана трагедія України після 1917-го року - через трагедію однієї жінки. Його вважають одним з найкращих творів про історію українського народу у ХХ столітті.
-
-
6 Що таке геноцид?
-
Масова смерть людей на певній території
-
Смерть великої кількості людей за невизначених обставин
-
Винищення окремих груп населення за расовими, національними, релігійними мотивами.
Вірно!Невірно!Винищення окремих груп населення за расовими, національними, релігійними мотивами.
Ми маємо пам'ятати, що це не брак продуктів, не засуха і не випадковість. Українців знищували цілеспрямовано. Як роблять це і тепер.
-
-
7 У 1933 році за кордоном проходив День скорботи за мільйонами померлих від голоду українців. Де це відбувалось?
-
Варшава
-
Лондон
-
Оттава
-
Берлін
Вірно!Невірно!Це був Берлін
11 вересня 1933 року в Берліні проходив День скорботи за мільйонами померлих від голоду українців та поминальна панахида на заклик-звернення Адміністратора і Апостольського візитатора для українських емігрантів у Німеччині отця Петра Вергуна.
А 13 вересня 1933 року єпископ УГКЦ Канади Василь Ладика виголосив пасторське слово до українців, які проживали в Канаді, із різким засудженням дій радянської влади в Україні.
9 жовтня 1933 року у Львові, в Соборі Св. Юра, відбулася літургія за мільйонами вбитих українців, на якій були присутні представники Громадського комітету порятунку України, створеного Митрополитом Андреєм Шептицьким. Богослужіння провели у всіх церквах Галицької церковної провінції.
-
-
8 Перші в світі пам’ятники жертвам Голодомору встановили в
-
Україні
-
Польщі
-
Литві
-
Канаді
Вірно!Невірно!В Канаді
Із 1983 року в столиці канадської провінції Альберта, місті Едмонтон, щорічно відбувалося вшанування пам’яті жертв Голодомору на офіційному рівні. Того року в Канаді були встановлені перші в світі пам’ятники жертвам Голодомору: «Розірване кільце життя» в Едмонтоні та пам’ятний знак із присвятою «У пам’яті про понад 7 мільйонів жертв голоду-геноциду 1932–1933 років в радянській Україні, сталінського злочину проти людства» в місті Вінсор.
-
-
9 Леонід Кравчук підписав Указ «Про заходи у зв’язку з 60-ми роковинами голодомору в Україні» у
-
1991 році
-
1992 році
-
1993 році
-
1994 році
Вірно!Невірно!1993 рік
В 1993 році Президент Леонід Кравчук підписав Указ «Про заходи у зв’язку з 60-ми роковинами голодомору в Україні». Тоді ж було урочисто відкрито пам`ятний знак «Жертвам Голодомору 1932–1933 року» на Михайлівській площі у Києві, який довгий час, до появи Меморіалу жертв Голодомору, виконував функції місця вшанування пам’яті жертв геноциду.
В 1998 році Указом Президента України Леоніда Кучми було встановлено щорічний національний пам’ятний День пам’яті жертв голодоморів у четверту суботу листопада.
-