Власне, таку відповідь отримав киянин на прохання обслуговувати та навчати його в автошколі українською.

Ірину, директора автошколи, анітрохи не збентежило, що Олег мав повне право вимагати обслуговування державною на абсолютно законних підставах, адже з 16 січня 2021 року в Україні набкла чинності стаття 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», за якою вся сфера обслуговування має перейти на українську.
Підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи-підприємці та інші суб’єкти господарювання (продавці, виконавці надання послуг), котрі обслуговують споживачів, мають надавати інформацію про товари та послуги, а також обслуговувати людей саме українською.
Інформація може дублюватися іноземною мовою, а на персональне прохання клієнта обслуговування можуть проводити мовою, що прийнятна для обох сторін.
Що ж робити, якщо все відбувається навпаки – клієнт просить українську, а йому відмовляють?
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь ще минулоріч пояснив – крок перший, звісно, сподіватись на адекватність надавача послуг і спробувати владнати ситуацію на місці та попросити працівника обслуговувати вас державною мовою.
У разі відмови працівника, звернутись до керівництва закладу або на “гарячу лінію” установи: торговельної мережі, АЗС, аптеки тощо.
Якщо ж керівник – ось така Ірина, необхідно зафіксувати факт відмови (за допомогою аудіо-, відео, письмового підтвердження очевидців тощо) та дані суб’єкта господарювання (назву, місцезнаходження, контакти суб’єкта).
А далі подавати скаргу до Уповноваженого на поштову адресу 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12 або заповнити відповідну форму на сайті Уповноваженого https://mova-ombudsman.gov.ua/
- У скарзі обов’язково має бути зазначено:
- прізвище, ім’я, по батькові,
- місце проживання особи,
- викладено суть скарги, який саме суб’єкт/працівник суб’єкта, коли, за якою адресою, яким чином порушив право скаржника.
Мовний омбудсмен рекомендує також додати докази на підтвердження. Скарги подаються Уповноваженому впродовж шести місяців з дня виявлення заявником порушення.
Письмова скарга повинна бути підписана заявником із зазначенням дати. В електронній скарзі також необхідно вказати електронну поштову адресу, на яку заявникові може бути надіслана відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування підпису під час надсилання електронного звернення не вимагається.
При цьому, з 16 січня 2021 року суб’єкту господарювання оголошувалось попередження, а фактично штрафні санкції мали застосовуватись до злісних порушників.
Проте все змінилось 16 серпня. Тарас Кремінь назвав ці зміни новим контрнаступом української мови – Уповноважений із захисту державної мови отримав можливість накладати штраф на посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, керівників та працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності, інших фізичних осіб, які порушуватимуть.
На порушників тепер складатимуть протоколи про адміністративні правопорушення та після розгляду справи Уповноваженим може бути прийнято рішення про стягнення у вигляді попередження або штрафу від 3400 до 8500 грн, якщо порушення вчинено вперше. За повторне порушення накладатиметься штраф від 8500 до 11900 грн.