Останні кілька тижнів все гучніше починають лунати ядерні погрози зі сторони Російської Федерації. І навіть ті, хто раніше говорив про фейковість таких заяв, зараз починають серйозно ставитись до божевілля російської влади.
Навіть у Червонограді заявили про підготовку до можливої загрози. На четвер, 29 вересня, заплановане онлайн-навчання для відповідальних осіб, а далі алгоритм дій мають довести до всіх мешканців.
Ми не будемо гадати, натиснуть кнопку чи ні. Але на випадок, якщо слова перетворяться в дію, ми зібрали для вас інформацію, яка може врятувати вам життя.
Тактична чи стратегічна?
По-перше, думки експертів зводяться до того, що якщо ядерка буде застосована, то, швидше за все, йдеться про так звану тактичну зброю (можливо, це просто втішають себе, адже стратегічна ядерна зброя буде мати значно масштабніші руйнівні наслідки).
Тактична ядерна зброя, пояснює ВВС.Україна — це невеликі ядерні боєголовки та системи доставки, призначені для використання на полі бою чи для завдання обмеженого удару. Вони призначені для знищення цілей противника в певній місцевості, без масових радіоактивних опадів.
Найменша тактична ядерна зброя може бути менше кілотонни (виробляти еквівалент тисячі тонн вибухового тротилу). Найбільші з них можуть досягати 100 кілотонн. Стратегічна ядерна зброя більша (до 1 000 кілотонн) і запускається з великої відстані. Для порівняння, атомна бомба, яку США скинули на Хіросіму в 1945 році, мала потужність 15 кілотонн.
Засліплюючий вогонь та радіація
Чому ядерного удару так бояться? Що відбудеться, якщо Росія вдарить ядеркою?
Вогонь
Одразу після вибуху в його епіцентрі утворюється вогняна куля, розповідають Тексти.орг. Її радіус залежатиме від потужності ядерного боєприпасу, від того, на якій висоті розірвалася бомба, а також від особливостей рельєфу. Діаметр вогняної кулі може коливатися від кількох сотень метрів до кількох кілометрів. Якщо не перебувати в укритті, то вижити в межах поширення вогняної кулі неможливо. Усе, що перебуватиме в цій зоні ураження, по суті, випарується.
Ударна хвиля
За кількадесят секунд після того від епіцентру вибуху почне поширюватися ударна хвиля, яка просто змітатиме все на своєму шляху. Ураження виникатимуть і від самої хвилі, й від уламків зруйнованих споруд, грудок землі та каміння.
Ядерний гриб і радіоактивний пил
Після вибуху підійметься характерний “ядерний гриб”, на землю почне випадати радіоактивний осад, в радіусі багатьох кілометрів вируватимуть пожежі. Ударна хвиля покотиться далі, й небезпеку становитимуть вибиті вікна й уламки скла.
Автори Текстів візуалізували розмір цих зон у разі гіпотетичного ядерного удару по Києву та Львову.
“Кинджал” наша ППО поки що збивати не може.
Удар стратегічною ядерною ракетою, наприклад, по Львову буде в рази руйнівнішим, пишуть Тексти. Серйозних руйнувань може зазнати майже все місто (яскраво-оранжевий, червоний і темно-сірий кольори), а пожежі поширяться далеко за його межі (світло-оранжевий колір).
Вижити: місія можлива
Ми підготували для вас поради за інформацією, опублікованою виданням “Слово і діло”, що робити, якщо ядерний удар таки відбудеться.