Купу трешових коментів понаписували люди в інтернетах під постами про новий пішохідний перехід по вулиці Богдана Хмельницького між залізничним і автовокзалом. Написали настільки люту дічь з нульовою експертизою, шо я вже не зміг на це дивитись.
Так от. Спочатку треба зрозуміти транспортні проблеми у цьому місці, їхні причини та шляхи вирішення на основі сучасних транспортних досліджень цивілізованих країн.
На вул. Хмельницького серйозною проблемою є низька пропускна спроможність ділянки (від Чікаго до Омеги) у порівнянні із піковими трафіками. Великою мірою і у зв’язку із цим дехто вважає, шо додатковий перехід погіршить пропускну спроможність. Якшо коротко, то: новий перехід або дуже трохи погіршить або і взагалі не вплине на темп руху машин. У цьому місці люди все одно постійно переходять дорогу, і поява зебри особливо нічого не змінює в плані впливу на плинність руху транспорту. Тому шо та кількість людей, яка переходила дорогу, та ж і буде переходити, тільки тепер робитиме це більш безпечно.
Якраз саме погана плинність руху найбільше впливає на пропускну спроможність.
Так склалось, шо на цій ділянці вул. Хмельницького є:
- частина дороги Т1412, альтернативи (об’їзної) якій немає;
- два вокзали (залізничний і автовокзал);
- ринки (комунальний розкиданий по обидві сторони вулиці та приватний ринок «Майдан»)
Тому і не дивно, шо багато людей регулярно мігрують через вулицю Хмельницького, якою досить інтенсивно їде як міський, так і міжміський (транзитний) транспорт.
В зв’язку з цим потрібно забезпечити:
- належну кількість пішохідних переходів;
- плинність руху транспорту.
Про переходи. Пішохідні переходи в місті мають бути у всіх місцях масової міграції людей. Також всюди, де тротуар розриває дорога, має бути сполучення — зебра.
Коли представники проектної організації «Містопроект» презентували оновлення вулиць Хмельницкого і Сокальської, то в першу чергу я в них запитав: «А схуя на Сокальській (від ринку до Стуса) тільки одна зебра?».
Це ж одразу показує, шо або проектувальники на місця виходили в неправильний час чи для галочки, або вони просто виконали убого складений бріф. Скоріше — останнє. Бо я спілкувався із їхнім траспортником: там абсолютно шарящий тіп, в курсі про всі пріоритети, ніштяки, Пеньялосу і так далі.
До слова, за пару років до Містопроекта (ше в 2013 році) я собі спроектував Сокальську на цьому відрізку. І в мене там вийшло 9 переходів:
Ше раз: та кількість людей, яка переходила дорогу, та ж і буде переходити, тільки з належною частотою зебр робитиме це більш безпечно як для себе, так і для водіїв.
А тут витяги зі сучасних транспортних інструкцій цивілізованих країн про відстань між переходами:
Так от, на Хмельницького всі зебри є потрібними. Вони оцивілізовують перехід. Достатньо часті зебри роблять краще самим водіям: унеможливлюють перехід поза зеброю. Тобто водію не треба буде виявляти пішохода на дорозі в неочікуваному місці.
Передбачуваність руху автомобілів і пішоходів прямо впливає на безпечність дороги. Чим більше з’являється ступенів свободи, тим більш небезпечною стає дорога.
Чим ширша дорога, чим більше смуг, чим менше необхідних переходів — тим більший хаос.
Те ж стосується і всяких надземних і підземних переходів. Якшо десь за містом при плавному проектуванні і унеможливленні їх уникнути можна робити надземки і підземки, то в місті — не можна. Цивілізований світ зараз старається закопувати підземки і прокладати зебри. А все тому, шо взагалі то є пріоритет в місті.
Ну і в місті практично нереально унеможливити перехід поза надземкою чи підземкою — і тоді у водіїв перед очима з’являються пішоходи у місцях, де їх аж ніяк не чекали побачити. Уявіть пішохода, який вночі переходить автобан. Неочікувано, пра? Це для контрасності приклад.
Тому ше раз: передбачуваність руху — це безпека руху. І пішоходи в місті головні:
Шо робити з плинністю руху на Хмельницького?
Плинність руху залежить від усіх факторів, які рвуть рух. Через це відбувається розбалансованість проїзду. Усі зебри, повороти, парковки, зупинки, світлофори — все це розбалансовує рух по вулиці Хмельницького.
Оскільки ми вже знаємо, шо пішоходи в місті головні, тому зебри ми рухати не будемо. Ну як мінімум не будемо зменшувати їхню кількість. До їхньої якості претензій є багато. Можна з цього і почати.
Довжина зебри. Якшо хтось хоче йти на місцеві вибори, тримайте назву і ідею частини кампанії — «сім метрів безпеки». В Червонограді немає жодного місця, яке б вимагало зебру, довшу за сім метрів. (Довжина зебри — це відстань, яку долають пішоходи. Тобто ширина дороги.) Так от, зебри, які довші за сім метрів — небезпечні і менш ефективні, оскільки у них ше й є більше площі, починаючи з якої потрібно пропускати пішохода.
Безпечна і ефективна зебра — та, яка добре проглядається. Тому перед переходами мають бути антикишені. (А в нас, до речі, жодної антикишені в місті. Ганьбіщє же ж.) Антикишеня дозволяє покращити передбачуваність руху і, відповідно, плинність, бо зменшаться різкі гальмування перед пішоходами, яких побачили в останній момент за припаркованими перед переходом машинами.
На плинність руху по Хмельницького впливають парковки вздовж дороги. Парковка під Титаніком — ок. Парковки вздовж дороги треба прибрати. Це якась дічь, шо по одній із сторін Хмельницького немає тротуару. Замість ряду припаркованих машин там би пасував тротуар із хорошою безпечною медіаною. Парковки вздовж Хмельницького не має бути з обох сторін.
Потрібно також унеможливити парковку на трикутничку, де заїзд в ринок.
Заїзди на ринки, до Титаніка, на Рено сервіс тощо, звичайно ж, мають залишитись.
Неможливість паркуватись вздовж дороги заставить водіїв їхати на спеціально облаштовані парковки або взагалі не їхати в цей район машиною, шо зменшить навантаження на ділянку. Звичайно ж, в таких випадках логічно виглядає, якшо місто, ущемляючи водіїв, дає їм якісну заміну, наприклад, сучасний громадський транспорт, велоінфраструктуру тощо.
Крім неможливості запаркуватись, можна і свідомо зміщувати потоки, шоб, наприклад, люди з Сокаля не їхали без потреби на Хмельницького. Але це вже потребує детального вивчення сценаріїв руху і пасажиропотоків.
Також у зв’язку із необхідністю розвантаження Хмельницького є питання до організації руху по Сокальській, Бічній Шевченка, Парковій. Ібо точкові рішення помагають симптоматично, на пару років. А місту треба повноцінну якісну транспортну інструкцію.
Якшо коротко про нову зебру. Вона занадто довга, без антикишень, прокладена в дорогу, якою заїжджають-вижджають машини і автобуси. Але при всьому цьому її наявність краще, ніж її відсутність. Вот.
І тако, зразу: якшо ви шото хочете голосно заявити, то тільки з посиланнями на транспортні інструкції, приклади інших країн тощо.