Минулого тижня представники Червоноградської міської ради поспілкувалися онлайново із мером міста Маріямполе (Республіка Литва) Повіласом Ісодою. Йшлося про налагодження співпраці між нашими містами.


Контактами з литовською стороною Червоноград завдячує старості Волсвина. Віктор Притулко налагоджував їх від травня цього року. Як розповів нам староста, від початку планувалось, що зустріч буде “наживо”, проте через складнощі перетину кордону довелось таки перше спілкування провести за допомогою інтернету.
Червоноград та Литва – що спільне?
Литовське Маріамполе цікаве нашому місту з багатьох причин. По-перше, громада доволі молода, як і Червоноградська – Маріямпольське самоврядування утворене в 2000 році в результаті поділу Маріямпольського району.
Це також індустріальний район. І там теж проходили трансформацію внаслідок закриття підприємств. Тобто, досвід литовців стане нам зараз у нагоді.

Довідково: до складу Маріямпольського самоврядування входять
- 1 місто — Маріямполе;
- 6 містечок — Даукшяй, Гуделяй, Іглішкеляй, Людвінавас, Саснава і Шунскай;
- 276 сіл.
Чисельність населення (2001):
- Маріямполе — 48 675
- Людвінавас — 1 055
- Моколай — 1 031
- Іглішкеляй — 979
- Паташіне — 912
- Пускелняй — 786
- Саснава — 670
- Желсва — 653
- Тракішкяй — 648
- Нетічкампіс — 602
Червоноград та Литва – що далі?
Як розповів нам Віктор Притулко, йдеться про інвестиції, обмін досвідом та культурні, освітні та молодіжні обміни. До підписання меморандуму у травні 2022 року має відбутись чотири заходи – два в Україні, два в Литві. Детальніша програма цієї частини співпраці має бути відома вже наступного тижня.
Що ж до інвестицій – литовський бізнес має бажання розвиватись і у нас. А це дуже актуально, зважаючи на ситуацію у вугільній галузі. Тож ця співпраця може стати дуже важливою для життя Червоноградської громади.
Коментарі Литви
На сайті Адміністрації муніципалітету Маріямполе теж відкоментувани перше спілкування з офіційним Червоноградом.

Литву та Україну об’єднує прекрасна дружба та взаємна повага до історії, національної ідентичності та звичаїв країн. Дедалі більше муніципалітетів Литви встановлюють міжнародні відносини з українцями та обмінюються прекрасним досвідом. Маріямполе ще не налагодила співпрацю з муніципалітетом в Україні.
Ну, справедливо сказано, що найкраща реклама – це «з вуст в уста». Дружні стосунки між громадянами Мар’ямполі та їхніми друзями з Червонограда, гарні відгуки про Мар’ямполе та Червоноград спонукали обидва муніципалітети почати шукати можливості для налагодження офіційної співпраці.
Переписка перетворилася на серйозні плани співпраці в різних сферах, з особливою увагою до бізнесу, культури, спорту та соціальної сфери. Майбутні плани співпраці обговорювали на дистанційній зустрічі мер муніципалітету Маріямполе Повілас Ісода та мер Червонограда Андрій Залівський.
Червоноград – сильне промислове місто з населенням майже 90 000 осіб, яке успішно співпрацює з партнерами з Німеччини та Польщі.
Під час зустрічі Повілас Ісода наголосив на можливості допомогти підприємцям із обох муніципалітетів налагодити контакти, спланувати культурну співпрацю та обмінятися передовим досвідом.
Мер Червонограда Андрій Залівський не шкодував красивих слів для Литви та висловив бажання подружитися та співпрацювати з Маріямполе.
Зустріч виявилася плідною: було вирішено підготувати угоду про співпрацю та урочисто підписати її у травні 2022 року, коли Маріямполе святкуватиме 230-річчя від дня народження.