Різдво у регіонах: яких традицій дотримуються читачі Ехо?

Ми тішимось, що аудиторія Ехо - далеко не тільки Червоноград. Це дає нам можливість не тільки розповідати про Україну, а й дізнаватися багато нового про нашу державу.


Це блоги
Тут ми публікуємо думки різних авторів про події чи процеси у Червонограді та районі

Червоноград – це мультикультурне місто, адже ще при побудові шахт сюди з’їхались люди з різних регіонів України. До прикладу, родина авторки цього матеріалу складалась із дідуся, який родом з Полтавщини, бабусі, яка народилась на Житомирщині, мами, яка приїхала з Донеччини, хоча батьки її – з Бузького та Сокальського районів, а тато – з Червонограда. Тож і традиції у нашій родині були різними.

Друзі! Наші матеріали створюються завдяки читацькій підтримці. Ви — наша сила робити Червоноград кращим. Зробіть нас ще сильнішими — щоб стати спільнотою Ехо Червонограда, НАТИСНІТЬ ТУТ

Зараз Червоноград ще більше збагатився представниками різних регіонів. Хоч причина не тішить, але це шанс дізнатись дільше один про одного. А чом би це не зробити на прикладі Різдва?

Ми запитали у наших читачів про різдвяні традиції у їхніх родинах.

Діана. Різдво у Харкові

В Харкові майже всі мої знайомі та моя сім’я святкують 7 січня. Ми варимо кутю з маком та горішками, готуємо 12 страв, оскільки більшість з нашої сім’ї виходять з посту. Також печемо горіховий хліб, діти ходять на колядки, і сусіди вітають один одного тарілкою куті та цим горіховим хлібчиком. Ходимо до церкви. Я б залюбки поділилась фото, але все залишилось в старому телефоні, який не пережив життя в Харкові.

Традицію пекти горіховий хліб пам’ятають ще від прабабусі, але оригінальний рецепт не зберегли, тож користуються рецептиком з ютуба.

Ми готуємо салати, різні гарніри, запікаємо різну рибу, тут не буває, що щороку одне і те ж, але головне, щоб було 12 страв. А ще готуємо окрему тарілку з кутею, святою водою і свічку запалюємо для померлих.

Коляда: в деяких сім’ях діти перевдягалися в святковий одяг, робили велику зірку та ходили по хатах, співали колядки, посипали один одного та квартиру зерном). Гроші за це не дають, тому слід пригощати людей кутею, млинцями. Знаю, що дехто пригощав дорослих наливками, але в нас родина не п’є алкоголь, тому ми не пригощаємо.

Анжела. Різдво на Сумщині.

6 січня у нас Святвечір. Діти ходять до хрещених батьків і обов’язково приносять їм пиріжки, на порозі говорять “Добрий вечір, з святим вечором, прислали батько й мати, нате вам вечерю”. Пиріжки готують з будь-якою начинкою, то вже за бажанням.

Потім застілля, обов’язковою стравою є кутя, інші страви – за бажанням господині. В моїй сім’ї є два рецепти куті: варений рис заливають узваром, в іншому варіанті – варену пшеничку. Додають обов’язково мед, волоські горіхи, родзинки і мак.

На Різдво вся сім’я збирається за обіднім столом, але першим в будинок повинен зайти чоловік та посипати пшеницею дім для достатку в новому році.

Колядувати приходять хлопчики чи чоловіки, одягнені часто як дід мороз і розповідають або співають власні колядки. Одиниці носять з собою баян чи гітару, молодші беруть колонку з музикою. Господиня частує їх цукерками, печивом, горіхами та грошима, старшим можуть налити чарку алкоголю.

Любов. Різдво на Закарпатті

Я народилась на Закарпатті. Живу зараз в Києві, але добре пам’ятаю, як ми святкували Різдво.

Мати стелила сіно під столи, щоб рік був багатим та вдалим. На другий день тато мав те сіно дати худобі. Пам’ятаю, що розмальовували піч янголами.

На столі мало бути 14 страв, обов’язково вареники. Тато перед вечерею годував, в першу чергу, худобу. Перед вечерею молилися та дякували Богу, на столі мали бути ікони Ісуса Христа та Діви Марії. Різдво проводилось в родинному колі, всі мали бути вдома.

Після молитви кожний мав з’їсти зубчик часнику, вмочуючи в мед чи цукор. Я так розуміла, то від усякого негативу.

6 січня збиралися церковним хором на вертеп, колядували в костюмах. В хату мав зайти перший колядник, молодий парубок, дівчат перших не пускали до хати, бо то на цілий рік нещастя.

Колядник мав з собою принести отаву, а батьки ту отаву зберігали на випадок, якщо худоба хворіла -тоді давали їй. А навзаєм коляднику давали солодощі, а церковному хору гроші.

Я і зараз печу на Різдво закарпатські страви. Наприклад, керичун (різдвяний хліб). Його готую з 500 грамів борошна, 30 грамів дріжджів, трохи солі, 50 грамів олії, столової ложки цукру. А ще ставили на стіл голубці, вареники, вінегрет, мачанку з часником.


Якщо ви хочете розповісти про свої традиції на Різдво, пишіть нам echo80100@gmail.com, і ми обов’язково доповнимо цей матеріал.


0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format
Ехо Червонограда

FREE
VIEW